Новини

Новини організації, ділові новини та події

Бронюємо працівників по-новому. Мінекономіки надало роз`яснення для членів ФРУ

Вдбулась зустріч бізнес активу ФРУ з керівництвом департаменту безпеки і оборони Мінекономіки з обговорення питань застосування нового порядку бронювання та критеріїв належності підприємств до критично важливих для економіки в цілях бронювання. У ній взяли участь близько 140 представників компаній та об'єднань, що є членами ФРУ.

Нагадаємо, Урядом прийнято постанову КМУ від 27.01.2023р. № 76 «Деякі питання реалізації положень Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” щодо бронювання військовозобовʼязаних на період мобілізації та на воєнний час», якою затверджуються Порядок бронювання військовозобов’язаних за списком військовозобов’язаних під час дії воєнного стану і Порядок та критерії визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

За результатами звернень бізнесу питання бронювання військовозобов`язаних працівників, збереження кадрового потенціалу є одним з найбільш проблемних під час провадження господарської діяльності у воєнний час, постійно потребують роз`яснювальних заходів за участі компетентних органів з метою правильного та однакового застосування положень законодавства та недопущення порушень з боку компаній.

Зустріч відбулась у форматі питання – відповіді, під час якої учасники змогли отримати відповіді на порушені питання, а Мінекономіки – отримати базу для підготовки відповідних роз`яснень при застосуванні постанови.

Так, під час зустрічі були надані відповіді на ключові питання:

– Можливість подання єдиного обгрунтування та списку для групи компаній, які об’єднані одним власником, а вид господарської діяльності цих підприємств об’єднується замкнутим циклом виробництва та продажем кінцевого продукту, у разі відповідності кожної з компаній відповідним критеріям;

– Подання клопотання по визначенню підприємства критично важливим і подання звернення зі списками військовозобов`язаних одночасно.

– Можливість подання виконавцем мобілізаційного завдання (замовлення) звернення про бронювання в інтересах постачальника в ланцюзі виконання мобілізаційного завдання (замовлення).

– Подання до бронювання військовозобов`язаних працівників з дефіцитними ВОС за належного обгрунтування та збільшення 50% працівників, що підлягають бронюванню, зо окремим зверненням до Генерального Штабу ЗСУ.

Також рекомендовано перед поданням списків звірити номери і посади ВОС у відповідних ТЦК і СП для уникнення в подальшому проблем пов`язаних з постановкою на спеціальний військовий облік і завершення бронювання.

Рекомендовано готувати списки до бронювання розрахунково за 2 місяці до завершення відстрочки, з огляду на нову процедуру бронювання, витяг з наказу про заброньованого працівника посвідчувати печаткою ТЦК і СП для цілей перетину кордону у службових відрядженнях, внтурішнього переміщення через блокпости.

Бізнесом також були порушені питання, які необхідно врегулювати в подальшому:

– Необхідності якнайшвидшого визначення критеріїв, за якими здійснюється визначення підприємства, яке має важливе значення для галузі національної економіки чи задоволення потреб територіальної громади галузевими міністерствами, обласними держадміністраціями та ВДА. Мінекономіки як орган, що формує політику в цій сфері, надаватиме роз`яснення та методичну допомогу у забезпеченні розробки цих критеріїв. Цей критерій є одним з визначальних для середніх і малих підприємств;

– необхідності встановлення термінів розгляду документів на кожному етапі проходження документів;

– проблемні питання взаємодії з Державною податковою службою при отриманні довідки про сплату податків за податковий звітний період;

– відсутності підстав для анулювання відстрочки у разі добровільної мобілізації заброньованого працівника;

– визначення керівника та заступника керівника за функціоналом, а не за штатним розкладом;

– база для обрахунку 50% військовозобов`язаних, які підлягають бронюванню (середньоспискова/штатна чисельність).

Окрім того, при Мінекономіки буде створено комісію, яка визначить свої критерії, за якими здійснюється визначення підприємства, яке має важливе значення для економіки для прийняття подальшого рішення про визнання підприємств критично важливими.

Такі зустрічі відбуватимуться періодично, зважаючи на практику застосування постанови та виникнення проблемних питань.

002